Republika Litewska (Lietuva, Lietuvos Respublika) - to państwo położone w Europie Wschodniej, na południowo-wschodnim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy na północy z Łotwą, na wschodzie z Białorusią. Na południowym zachodzie z Polską oraz z Rosją przez Obwód Kaliningradzki.
Powierzchnia 65,2 tys. km²
Stolica Wilno.
Język urzędowy litewski.
Jednostka monetarna EURO.
Członek Unii Europejskiej i NATO.
Pierwsze informacje o Litwie pochodzą z 1009 r., ale państwo Litewskie zostało utworzone w XIII w. W XIV wieku Wielkie Księstwo Litewskie było największym państwem w Europie, w 1385 r. weszło w związki z Polską, które przerodziły się w 1569 r. w trwałą unię realną (unia lubelska). W latach 1795-1918 Litwa znajdowała się pod władzą rosyjską. W 1918 powstała niepodległa Republika Litewska, przekształcona w 1940 r. w Litewską Socjalistyczną Republikę Radziecką.
11 marca 1990 r. Litwa ogłosiła Deklarację Niepodległości.
Polacy są największą mniejszością narodową (około 6,7%), skupioną głównie na Wileńszczyźnie. Jednym z najczęściej używanych języków obok litewskiego, białoruskiego i rosyjskiego jest język polski.
Na terenie Litwy znajduje się geometryczny środek Europy (około 26 km od Wilna), który został wyznaczony pod koniec XIX w.